Spotkanie z artystką Alicją Bielawską i Simone De Iacobis (CENTRALA) / finisaż wystawy "Tak pracuje tkanina"

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

24.09.2023

Tematem spotkania jest rola tkaniny w architekturze. Punktem wyjścia będzie wystawa "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni" - wspólny projekt Alicji Bielawskiej, CENTRALI - Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis oraz kuratorki Aleksandry Kędziorek. Wystawa "Dom odziany" pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach odzwierciedlały rytm zmieniających się pór roku. Sposób używania tkanin pozwalał na świadome, wspólnotowe i uczestniczące przeżywanie cyklów natury, ćwiczenie uważności, celebrowanie upływu czasu, wzmacnianie poczucia bycia częścią rytmu dnia i nocy czy sekwencji światła i ciemności. Wystawa przywołuje przeszłe rytuały, poszukując inspiracji dla współczesnego projektowania reagującego na zmiany klimatu.

Spotkanie poprowadzi Marta Kowalewska, główna kuratorka CMWŁ oraz współkuratorka wystawy „Tak pracuje tkanina”.

Alicja Bielawska - artystka wizualna, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki, rzeźby, instalacje. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami, poruszając kwestie względności percepcji i roli pamięci. Do swoich realizacji wprowadza elementy choreografii i performansu. Nominowana do nagrody Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Startstipendium Mondriaan Fonds, Młodej Polski. Reprezentowała Polskę razem z CENTRALĄ i Aleksandrą Kędziorek na London Design Biennale (2021) i Triennale Architektury w Lizbonie (2022). Wykładowczyni School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie i Fundacji Atelier w Warszawie.
www.alicjabielawska.com

Simone De Iacobis jest częścią CENTRALI wraz z Małgorzatą Kuciewicz. Tworzy projekty pod hasłem Amplifikacja natury, oparte na badaniach relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi. CENTRALA zajmuje się min. domem Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (od 2013), dorobkiem Jacka Damięckiego (od 2014), projektami Aliny Scholtz (od 2019). W latach 2016-18 ich rozpoznania dotyczyły zjawisk fizycznych, takich jak klimat, grawitacja, zmienność pór roku i pór dnia. Najnowsze projekty CENTRALI dotyczą hydrobotaniki, miejskich mokradeł i zanikających fenomenów atmosferycznych. Laureaci konkursu FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości (2021). Reprezentanci Polski na Biennale Architektury w Wenecji (2018), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022), Gwangju Biennale (2023). Od 2017 roku stale współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autorski cykl warsztatów. www.centrala.net.pl

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 24 września (sobota) godz. 13:00
Limit osób: 25
Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl.

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

Kontakt